Mare

AMARIKA PATRI ELORAK “MARE”.

mare AMARIKA PATRI ELORAK „Mare” pie mums ieradās no Maijas un Mārtiņa Karolu afgāņu audzētavas. Jau Ilgus gadus sadarbojamies ar Karolu ģimeni savstarpēji mainoties ar kucēniem ( Mares mamma ir dzimusi Ventspilī ) bet Mare 1997.g. savukārt atceļoja pie mums no Karolu ģimenes audzētavas. Sākumā Mari, ņēmām lai tikai piedalītos , izstādēs ( abi ar vīru nospriedām, ka ar afgāņu suņu vaislas darbu vairs nenodarbosimies, jo zinājām cik tas ir grūti, pārdzīvot par katru kucēnu, arī šķirne tāda, ne katram dosi.!!! Tāpēc pārošanai – NĒ. Bet cilvēks domā dievs dara.

Marei jau ritēja 6. gads. Bija labi rezultāti izstādēs, tituli, liels prieks bija dzirdēt ekspertu vērtējumus-eleganta, sievišķīga, ar klasisku afgāņu galvu. Apsvērām iespēju par jauna kucēna iegādi. Ieminējāmies par to afgāņu audzētājai no Igaunijas Gaļinai Anton. Saņēmām pilnīgi negaidītu atbildi.: „Kāpēc ievest ja ir iespēja pašiem izaudzēt labu kucēnu metienu un atstāt sev pašu audzētu, lolotu, izprātotu !”

Liela loma bija tam, ka Mare izrādās tajā laikā bija vienīgā, kuras gēnos vēl saglabājušās brīnišķīgās pirmo Latvijā ievesto afgāņu līnijas. Sapratām, ja neturpināsim, būs viss zaudēts, gadiem ilgais darbs vējā. Atvedot jaunu kucēnu mēs turpinātu tā audzētāju darbu, bet te bija savs un sākās grūtais pārdomu laiks, jo Marei jau ritēja sestais gads, bet mazuļi vēl nekad nav bijuši – bija jāizlemj.

Tā kā esmu Ventspils dzīvnieku audzētāju biedrības vadītāja, un no 1986.g.ciltsdarba vadītāja, nākas strādāt ne tikai ar sev piederošām šķirnēm, ir iegūta laba pieredze, zināšanas. Izvēloties Marei suni pārošanai, vismazāk interesēja viņa tituli. Galvenais lai suns būtu šķirnīgs, lai tam piemīt tas, ko gribam redzēt savos kucēnos, vai nākamo kucēnu tēvs ir viena „zvaigzne”, vai viss metiens ir stabils. Vēlējāmies redzēt viņa bērnus, lai zinātu cik dominants ir suns. Izstāžu vērtējumi no šķirnes ekspertiem. Svarīgākā lieta-līnijas, kāda ir suņa izcelsme. Nevisas līnijas var jaukt! (gadās redzēt kucēnu metienus, kur abi vecāki ļoti titulēti, bet bērnos tas neatspoguļojas. Diemžēl ne vienmēr labs izstāžu suns būs arī labs vaislas suns.

Tagad sekoja pats galvenais. Kritiski novērtējām nākamo kucēnu mammu Mari.Nav svarīgi cik viņai titulu. Katrai šķirnei savas ģenētiskās īpatnības. Laba metiena iegūšana, ir daļēji laimes spēle. Tas ir kā dārzniekiem, kam zaļie pirkstiņi, tam sētas mieti zied. Dabai un ģenētikai ir savi noslēpumi un likumi. Tāpēc, protams, izvēloties vīru mūsu Marei paļāvāmies ne tikai uz zināšanām, bet arī daļējai intuīcijai, lai izvēlētos pareizo pāra salikumu.

Un tā pēc visām pārdomām un šaubām 2003.gada karstajā jūlijā mūsu audzētavā pasaulē nāca mazo afgānīšu metiens „H” – 9 kucēni. 7 meitiņas un 2 puikas (Amarikas Patri Elorak un Olafa Du Menuela Galopina). Šī metiena pēcnācēji bija tie, kuri arī deva stimulu neapstāties un turpināt mūsu iesākto darbu afgāņu šķirnes suņu audzēšanā dibinot savu audzētavu.

Tagad kad viņi izauguši par īstiem afgāņiem, varam teikt, ka intuīcija un daudzu gadu uzkrātās zināšanas mūs nepievīla, esam gandarīti, metiens izdevies.

Paldies Maijai un Mārtiņam par Mari.

LKF FCI